

Enköping ligger vid Enköpingsån och inte långt ifrån Mälaren. Med 24 parker att besöka är det inte så konstigt att man talar om ”parkernas stad”. Trakterna runt Enköping har blivit kända för sitt rika utbud av mathantverkare, gårdsbutiker, bagerier, småskaliga lantbruk och lantliga boenden. Här hittar du ett område med det poetiskt klingande namnet Fjärdhundraland.
Här finns en massa småvägar som ligger där de legat sedan urminnes tider, kantade av runstenar, små medeltida kyrkor, kaféer och gårdsbutiker. Kort sagt, ett paradis för oss som gillar att upptäcka och att cykla. Fjärdhundralandsleden går mellan Fjärdhundra och Örsundsbro, på fina vägar med goda möjligheter till pauser för fika, avstickare eller ett dopp. Du har dessutom nära till flera andra besöksmål så att du kan använda leden som en bas för din egen rutt. Det finns dessutom fina övernattningsmöjligheter där du kan förvara cykeln säkert över natten.
Foto: Scandinav bildbyrå
För dig som gillar att cykla MTB finns mountainbikeleden i Gånsta. Den är graderad som en blå bana, fyra kilometer lång och startar uppe vid hinderbanan i Gånsta. Leden är skyltad av kommunen och Enköpings cykelklubb.
Strax norr om centrala Enköping hittar du området Fjärdhundraland. Här finns många slingrande grusvägar att upptäcka med goda möjligheter till pauser för fika, avstickare eller ett dopp.
Med Enköping kan du cykla på fina asfaltsvägar västerut mot Västerås, norrut upp mot Örsundsbro och sydost om Enköping. Här finns en hel del fina vägar med måttlig biltrafik. Även många möjligheter för dig som vill äta och fika närodlat och ekologiskt på turen.