Ta med cykeln på nattåget till Åre

Den som vill åka tåg till Åre under september kan ta med cykeln. Det är tågoperatören Snälltåget som trafikerar sträckan Malmö, via Stockholm till Åre som skapar möjligheten på sina nattåg. Sweden by Bike bad Snälltågets marknadschef Marco Andersson att berätta mer.

Ni inledde satsningen 30 augusti 2017 och håller på till och med vecka 38. Vad kostar det och hur bär man sig åt?
Det kostar 99 kronor att ta med cykeln per enkelresa. För att vara säker på att få plats, det finns totalt 12 platser, så kan man förboka vid biljettköp när man köper på Snälltåget.se. Det finns som tillval när man väljer förbindelse. Vi ser gärna att man emballerar cykeln något eftersom vi ställer flera cyklar tillsammans.

Är det ett önskemål från kunderna att man ska kunna ta med cykeln?
Ja, det är ett önskemål som de som åker till exempelvis Åre och Storlien har framfört, och entreprenörerna på orterna.

Vilka åtgärder krävs av er för att kunna transportera cyklar till och från Åre?
Vi transporterar cyklar och större bagage i en särskild vagn som är låst under färd, i övrigt har vi bara gjort mindre anpassningar i vagnen.

Foto: Åre Destination, Simon Sjörén

Läs mer här: http://www.snalltaget.se/destinationer/are-host

Daniel Bergstrand
daniel@swedenbybike.com