done1 x matig lunchmatsäck (dag 2) under cykelturen
done1 x trerätters middag (dag 1) exkl dryck
done1 x fyrarätters middag (dag 2) exkl dryck
doneStigcykling med guide (dag 2)
Möjliga tillval
doneExtranätter, paketet kompletteras lätt med en eller två dagar
doneEnkelrumstillägg
doneHyrcykel
doneFågelskådningspaket
doneTran- eller örnsafari
doneVinodlingsbesök med vinprovning
I idyllen S:t Olof ligger gårdshotellet Villa Gina Österlen som är utgångspunkt för det här cykelpaketet. Här möter böljande raps- och sädesfält hav och bokskog. Cyklingen sker på några av Skånes bästa stigar och anpassas till dina personliga preferenser. Det spelar ingen roll om du är van MTB-cyklist eller om det är första gången du ger dig ut på vindlande stigar med cykeln.
Du kommer att få dramatiska, havsstänkta vyer och en upplevelse för alla sinnen i det bördiga landskapet. Cykelguiden ser till att såväl rutt som omständigheter för cyklingen ger dig en optimal upplevelse. Efter dagens cykeltur bor du på ett gårdshotell som präglas av ägarnas intresse för form och design. Det handlar om handtryckta tapeter, personliga inredningsdetaljer och miljöer för avkoppling – kanske med ett glas vin i växthuset? Det vankas både tre- och fyrarättersmiddag med en omsorg utöver det vanliga.
Paketet innehåller två övernattningar på Villa Gina Österlen. Du ankommer med middag på kvällen, cyklar nästa dag och avnjuter en fyrarätters middag och äter en god frukost innan du ger dig av med massor av nya upplevelser.
Vid ankomsten väntar kaffe/te med en hembakad kaka. Installera dig, bekanta dig med gårdshotellet och känn dig som hemma.
På kvällen serveras en 3-rättersmiddag grundat på värdinnans familjerecept.
Dag 2 - Cykling med Guide
hotelVilla Gina Österlen
restaurantFrukost och middag
directions_bike20-60 km
Efter en härlig frukost står ryggsäcken packad och guiden Adam väntar på dig med cyklar. Utgångspunkten för turen kan variera, men åtminstone 4 timmars fantastisk cykelupplevelse genom bokskogar och vacker natur väntar på dig.
Vid återkomsten relaxar du någonstans i gårdshotellets trädgård om vädret tillåter, eller läser en god bok i soffan, eller varför inte en tupplur?
Kvällen börjar med ett glas bubbel och sedan serveras en 4-rätters middag. Köket lagar mat som är baserad på lokala råvaror och i möjligaste mån närproducerat.
Dag 3 - Dags för hemfärd
restaurantFrukost
Efter en god frukost är det dags för hemfärd - kanske hinner du besöka något av Österlens många utflyktsmål innan det bär av hem igen…
Cykelpaketet betalas direkt till arrangören.
Aktuella avbeställningskostnader:
- fri avbokning fram till kl 12 dagen före startdatum.
- efter kl 12 dagen före startdatum, 100 % av paketets totalpris.
package-guest-house
Cykla på vackra stigar i Österlen
Havsnära stigcykling med guide i det bördiga Österlen.
star_ratestar_ratestar_ratestar_ratestar_rateaugusti 2022, Mia L.
Supernöjda med allt!!
star_ratestar_ratestar_ratestar_ratestar_halfmaj 2021, Jonas Lindh
Adam was great and we Will Hopefully have the chance to come back again!
star_ratestar_ratestar_ratestar_ratestar_ratejuli 2019, Henrik Sjövall
Fantastiskt hotel, fantastisk mat, fantastisk cykling. Vår cykelguide Adam Stevensson var helt suverän, titrerade perfekt ut chans/risknivån: litet spännande utan att vara farligt.
Cykla på vackra stigar i Österlen
Havsnära stigcykling med guide i det bördiga Österlen.